Jeżeli komuś zależy, żeby dekoracja nagrobna utrzymywała się jak najdłużej może przynieść na cmentarz kompozycję kwiatową do wazonu. Inne, jeszcze trwalsze rozwiązanie, to wykonanie sztucznego stroika.

W jaki sposób zrobić własnoręcznie kompozycję ze sztucznych kwiatów, którą będzie można położyć na grobie? Przede wszystkim trzeba kupić kwiatki, które będą odpowiednie na cmentarz. Powinny też być wykonane w ładny i staranny sposób. Jeżeli przygotowujemy stroik na Wszystkich Świętych, to najlepsze będą sztuczne chryzantemy. Natomiast na inne okazje można wybrać róże, lilie czy goździki. Potrzebne będą również jakieś ładne dodatki. Natomiast nie muszą być to sztuczne elementy. Skoro chodzi nam o to, żeby cmentarna kompozycja florystyczna była trwała, można wykorzystać także dekoracyjne gałęzie, liście oraz suszki. Na wiosnę często używa się bazi, a zimą choinki. Na pewno warto pamiętać też o gałęziach brzozy, suchych trawach, wstążkach czy ozdobnych świeczkach. Oczywiście jeżeli samodzielnie robimy stroik, to potrzebna będzie jakaś podstawa, na przykład koszyk z gąbką florystyczną. Jednak niektórzy decydują się na wykonanie wieńca albo bukietu.

Chociaż wiele osób uważa, że najładniej wyglądają na grobie żywe kwiaty, to nie da się ukryć, że sztuczne wiązanki mają wiele zalet. Takie rozwiązanie jest szczególnie praktyczne w sytuacji, gdy rodzina i bliscy nie mają możliwości zbyt częstego odwiedzania grobu, bo daleko mieszkają. Sztuczne kwiaty są odporne na niskie temperatury, deszcz czy śnieg. Nie przeszkadza im brak wody, ani zbyt duże słońce. Mogą ozdabiać grób przez wiele dni, nie tracąc w ogóle na swoim wyglądzie. W przypadku wieńców czy bukietów z żywymi kwiatami sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Często zdarza się tak, że 1 listopada jest już naprawdę brzydka pogoda i wtedy stroiki, które kładzie się na grobach są tym bardziej narażone na szybkie niszczenie. Ostatecznie każdy musi podjąć decyzję sam i wybrać, albo ewentualnie zrobić, kompozycję na grób z żywych lub sztucznych kwiatów. Najważniejsza jest pamięć o zmarłych i dobre chęci.